Mürettebatı Denizin Ortasında Kaybolan Gizemli Gemi

Yorumlar · 1329 Görüntüler

Bazı olaylar vardır ki gizemi tüm araştırmalara rağmen çözülemez. Bu olaylar yaşandığı dönemde ilgiyle takip edilse de bir süre sonra halkın gözündeki merakını kaybeder ve tarihin tozlu sayfalarında sırlarıyla yok olur gider.

Bazı olaylar vardır ki gizemi tm araştırmalara rağmen zlemez. Bu olaylar yaşandığı dnemde ilgiyle takip edilse de bir sre sonra halkın gzndeki merakını kaybeder ve tarihin tozlu sayfalarında sırlarıyla yok olur gider. Mary Celeste gemisi de tam olarak byle bir hikayedir. Bir gn aık denizlerde bir gemi bulundu. Bu gemi sağlam bir durumdaydı fakat iinde bir tane bile mrettebat yoktu. Fakat ierisindeki hibir değerli eşyaya dokunulmamış, gemide bir kavga da olmamıştı. Bu gemi sahibi olan tm insanlara uğursuzluk getirmişti. Sırlarla dolu Mary Celeste gemisinin hikayesini sizler iin listeledik.

1861 yılında bir gemici tarafından yaptırılan geminin ilk ismi Amazondu. Tam 282 tonluk bu devasa gemi ticari nakliyat yapılması iin bir firmaya verildi. Bundan sonra geminin başına gelenler ona uğursuz lakabını aldırttı. Amazon gemisinin başına geen ilk kaptan olan Robert Mc Lellan geminin ortaklarından birisinin oğluydu. Gemi kaptanı olduktan tam 9 gn sonra sefer sırasında aniden ld.

Ondan sonra gelen kaptan ise gemiyle sefere ıktığında bir balıkı teknesine arpınca limana geri dnd. Tersanede bakıma alınan geminin ierisinde yangın ıktı ve gemide byk hasar meydana geldi. Bir sonraki kaptan da hala ciddi bir sefere ıkmayı başaramamış bu geminin başındayken başka bir ticari gemiyle arpıştı ve bunun sonucunda kovuldu. Sonraki yıllarda karaya da oturan bu uğursuz gemi, başka birisine satıldı.

İsmi değişti uğursuzluğu aynı kaldı

İsmi Mary Celeste olarak değiştirilen geminin başına esrarengiz olay da bu dnemde geldi. Tarihler 4 Aralık 1872yi gsterdiğinde Atlantik Okyanusunda seyir halinde olan Dei Gratia isimli bir geminide bulunan mrettebat, yaklaşık 5 mil uzakta, rotadan ıkmış bir gemi fark ettiler. Gemide bir gariplik olduğunu sezen tecrbeli denizciler oraya doğru yaklaşmaya karar verdiler. Gemiye yaklaştıklarında Mary Celeste yazısını gren Dei Gratianın kaptanı bu gemiyi hemen hatırladı. Bir sre seslenmelerine rağmen gemiden ses gelmeyince Mary Celestenin zerine ıktılar. Grdkleri manzara onları şok etti.

Gemiye ıkan Dei Gratia mrettebatı gvertede kimsenin olmadığını fark ettiler. Bunun zerine geminin her yerine baktılar ama geminin mrettebatını ve kaptanını bulamadılar. Gemi iyi durumdaydı, su tahliye pompasından ikisi durmuş vaziyette olsa da ierisindeki suyun gemiyi batırma tehlikesi yoktu. Bunun yanında gemide tam 6 ay yetecek kadar erzak vardı. Aynı zamanda gemide bulunan yzlerce varil alkole ve diğer değerli eşyalara da dokunulmamıştı. Ama gemide kilit neme sahip eşyalar yerlerinde yoktu.

Gemide maddi değeri yksek olan her şey yerli yerinde duruyordu. Fakat iinde seyir defterinin de olduğu geminin tm evrakları kayıptı. Geminin saati ters evrilmişti ve alışmıyordu. Pusula, optik seyir cihazı ve kronometre de kayıp eşyalar arasındaydı. Bunun yanında ana gvertede olması gereken filika da yerinde yoktu. Geminin arkasında bulunan ve limana demir atarken kullanlan kalın halatın da yarısı kopuktu. Geminin kayıp kaptanının kılıcı yatağında ıslak bir halde duruyordu. Kılıcının zerinde kırmızı lekeler vardı fakat sonradan bu lekelerin kan olmadığı tespit edildi.

Geminin sırrı aığa ıkmadı ama birok komplo teorisi retildi

Gemide yeteri kadar erzak olmasına ve de batma tehlikesinin olmamasına rağmen neden mrettebat ortada yoktu? Gemide herhangi bir g kullanıldığını gsteren arbede veya başka bir iz bulunmuyordu.

Geminin Osmanlı korsanları tarafından basıldığı iddialar arasında bulunuyor fakat değerli hibir şeye dokunulmamış olması ve de herhangi bir arbede yaşanmamış olması bu iddiayı rtyor. Gemiyi bulan Dei Gratia mrettebatını sulayanlarlar da var. Onların gemideki malzemelere el koymak iin Mary Celeste mrettebatını ldrdğ sulaması da asılsız gibi duruyor. nk gemiyi geri getirdiklerinde Mary Celestenin eşyalarında hi eksik bulunmuyordu. Bunun yanında Mary Celestenin mrettebatını ldrmş olsalardı gemide mcadele ettiklerine dair izler bulunurdu. Fırtınaya yakalandıkları iin geminin batacağını dşnen gemi mrettebatı filikaya binerek uzaklaşırken ld iddiası da gereği pek yansıtmıyor. nk o sıralarda o blgeden gelen herhangi bir fırtına bilgisi bulunmuyor.

Deniz depremi oldu iddiası

Modern denizciliğin gelişmesiyle ortaya byle bir iddia atıldı. İddiaya gre denizde oluşan deprem sonucunda varillerde bulunan alkollerin kapağı aılarak ierisindeki madde denize akmaya başladı, bunun yanında geminin benzinine de karışan bu alkol hafif bir yangın ıkarınca gemideki herkes korkarak filikaya bindi. Sonrasında halat kopunca da alık ve susuzluktan ldler. Fakat gemide herhangi bir yangın izinin bulunmaması bu iddiayı da rtyor.

Yorumlar