Define İşaretleri ve Gömülü Hazineler

Yorumlar · 2667 Görüntüler

Son 23 yılın en iyi 10 hazinesine bir göz atarak, Portable Antiquities Scheme tarafından kaydedilen 1,5 milyon bulgunun kilometre taşını işaretliyoruz. Bir define ararken hem tarihi eser bilgisi, hem define arama ekibi, hemde define işaretlerinin anlamını bilmek çok önemlidir.

Son 23 yılın en iyi 10 hazinesine bir gz atarak, Portable Antiquities Scheme tarafından kaydedilen 1,5 milyon bulgunun kilometre taşını işaretliyoruz.Bir define ararken hem tarihi eser bilgisi, hemdefine arama ekibi, hemdedefine işaretlerinin anlamını bilmek ok nemlidir.Define nedirbilmeden yola ıkmak oltasız, ağsız balığa gitmeye benzer.

The Vale of York Hoard, Yorkshire, MS 9. yzyıl.

1997de başlatılan PAS planı, İngiltere ve Gallerde halk tarafından keşfedilen arkeolojik buluntuları kaydediyor. O zamandan beri, British Museum ve Amgueddfa Cymru Galler Ulusal Mzesinden meslektaşlar, ok ularından baltalara, broşlara ve tokalara kadar bulguları tanımlamak ve kaydetmek iin 40 blgesel Bulgu ile birlikte alışarak programı ynetti.

Frome Hoarddan 52.000 sikke

Keşifler, Britanya arkeolojisi anlayışını şekillendirdi ve 700.000 yıllık işlenmiş taşlardan 20. yzyıl rozetlerine kadar Paleolitik dnemden Britanya Adalarındaki insan varlığını temsil ediyor.Byk madeni para istiflerinden en byğ 52.000 sikkeli Frome İstifi aşağıda okuyabileceğiniz Ringlemere Kupası gibi tek seferlik buluntulara kadar eşitlilik gstermektedir.

1,5 milyonbulgunundnm noktasını kutlamak iin, gemişe dair bilgimizi en ok dnştren ilk on keşif listesini derledik.

1. Ringlemere Kupası

Listeye Bronz ağına geri dnerek başlıyoruz ve 4 Kasım 2001de keşfedilen gz kamaştırıcı Ringlemere Kupasına ışık tutuyoruz. Bu altın kap, M 1700-1500 yılları arasında yapılmış ve metal dedektrleri tarafından bulundu. İngilterenin gneyindeki Ringlemere iftliği tarlalarında.

Kupa, Britanyada şimdiye kadar keşfedilen en eski hazinelerden biridir ve yaşı ve nadirliği nedeniyle inanılmaz derecede nemlidir İngilterede yalnızca bir altın Bronz ağı kupası daha bulundu.Kupa şu anda buruşmuş olsa da, muhtemelen bir iftinin sabanının bir sonucu olarak, yuvarlak bir tabanı var ve bu, belki de modern bir komnyon kupası gibi tutulup etrafta dolanacağını ima ediyor.

Bu tarz defineleri arayanlara yol gsterecek diğer bir yazımız olanResimli Define İşaretleri Kataloğuyazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

2. Roma Grots

Roma grotsrnekleri

Bireysel olarak zel grnmese de, bu Roma grots bazen bu dneme ait yıpranmış ve aşınmış sikkeleri tanımlamak iin kullanılan bir terim insanların Roma Britanyasında nerede yaşadığı, alıştığı ve seyahat ettiği hakkında, nerelerde ne bulabileceğimiz konusunda bize inanılmaz derecede yararlı olabilir.

Her imparator (ve oğu gaspı) kendi madeni paralarını ıkardı, bu da Roma İmparatorluğunun bymesini MS 43teki istiladan MS 409/410a kadar eyaletin kşne kadar izleyebileceğimiz anlamına geliyor.Şu andaPAS veri tabanında, İngiltere ve Gallerde bulunan320.000den fazla Roma sikkesi bulundu.Bize kırsal manzaranın Roma ekonomisi iin daha nce hayal ettiğimizden daha nemli olabileceğini ve Roma ordusu iin nemli bir besin kaynağı olduğunu gsteriyor.

3. Domitianus Şpheli İmparator

Chalgrove hazinesindennadir bulunan Domitianus sikkesi

Roma imparatoru Domitianus tarafından basılmış bir madeni para 1900 yılında bir Fransız tarafından bulunduğunda, bu bir aldatmaca olarak reddedildi hi kimse bir Domitianusun başı olan kanıt bulamamış ve onun varlığını destekleyen hibir kanıt yoktu.

Metal ve define dedektruzmanı Brian Malin, biri aynı Domitianusun portresini taşıyan 4.957 Roma sikkesi ieren bir kavanoz bulduğunda, 2003 yılına kadar bu fikir değişmeye başladı. Bu keşif sayesinde, Domitianusun Galyada ok kısa mrl bir imparator olma ihtimalinin yksek olduğunu artık biliyoruz sadece birka gn veya hafta hkm srmş olabilir, ancak o zaman iinde birka madeni para bastı.

4. Hadrianın Duvarından Staffordshire Moorlands Pan

Renkli emaye emberlerle gzel bir şekilde dekore edilmiş Staffordshire Moorlands Pan, genellikle imparatorluğun bu ucunda vakit geiren askerlerin hatırası olarak Hadrian Duvarını kutlamak iin hazırlanmış bir gruptan biridir.

Duvarın batı ucundaki drt kalenin isimleri emberin etrafına yazılmıştır bu rota boyunca orada bulunan askerler iin garnizonlar arasında sonsuz yryşleri akla getiren bir sekans.Bunlardan biri, zerinde adı yazılı olan bu tavanın muhtemel sahibi Draco olabilir.

5. Staffordshire İstifi

Staffordshire-Hoard
Staffordshire, MS 650675te bulunan Staffordshire İstifisinden bir nesne rneği.
Birmingham Mzesi ve Sanat Galerisinin izniyle.

PAS aracılığıyla elde edilen bir başka dnştrc keşif, erken Anglo Sakson dnemine yeni bir ışık tutan Staffordshire İstifisidir.

2009 yılında, İngiliz Midlandsdeki Hammerwich ky yakınlarında 7. yzyıla ait drt binden fazla savaş tehizatı parası ve dini nesne keşfedildi; bu paralar 4 kg altın ve 1.5 kg gmş.Hem istifin byklğ hem de bazı nesnelerin mkemmel işiliği halkın dikkatini ekti, dnyanın bakışlarını erken Anglo Sakson dnemine evirdi ve bu gzel eşyaları yapan ve kullanan insanlar hakkında yeni sorular ortaya attı.

Birmingham Mzesi ve Sanat Galerisiilemlekilik Mzesindegz kamaştırıcı hazneden nesnelergrebilirsiniz.

6. Byk Alfred

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Viking gleri, dikkatlerini Byk Alfredin evi olan Wessexe evirmeden nce Northumbria, Doğu Anglia ve Mercia krallıklarını tararken, Britanyada 9. yzyılın sonları bir kargaşa dnemiydi.

Viking gmş takılar, kleler ve madeni paralar ieren Watlington Hazinesi, Alfredin Edington savaşında Vikingleri yendiği MS 878den hemen sonra siyasi durumu aydınlatır.İstifte, Byk Alfred ve Mercia Kralı II. Ceolwulfun nadir gmş kuruşları vardı ve aynı tasarım kullanılarak retildi ve byk bir belirsizlik dneminde iki krallık arasında ekonomik işbirliğini nerdi.

Watlington Hazinesi,Ashmolean Mzesinde sergileniyor.

7. Chew Valley İstifi

1066 Norman Fethi yılı lke Anglo Saksondan Norman ynetimine geerken İngiliz tarihinde byk bir istikrarsızlık dneminin başlangıcıydı.

2019da bulunan Chew Valley Hazinesi, William the Conquerorın ynetiminin ilk yıllarında İngilterenin batısında gmld ve ieriği, son talandırılmış Anglo Sakson kralı Harold II altında basılan sikkeler ile ilk sayısı arasında blnd. Williamın altında madeni para.İstif, Harold iin alışılabilecek madeni para sayısını iki katına ıkardı ve William iin olanların beş katını artırarak 1060ların sonları iin yeni keşif pencereleri atı.

8. Anglo Saksonlardan Afganistana

Vale of York Hoard, Viking zenginliği, zanaatkarlığı ve ticaret bağlantılarının şaşırtıcı bir kaydıdır ve hepsi kk bir gmş yaldızlı bardağa sığar.

İstif, 2007 yılında baba ve oğul David ve Andrew Whelan tarafından bulundu ve dikkate değer bir dizi nesne ieriyor.MS 927 civarında yatırılan kupanın kendisi, muhtemelen Carolingian Fransadaki bir kiliseden ve iindeki mcevherlerin oğu İrlandalı.Dikkat ekici bir şekilde, madeni paraların menşei Anglo Sakson İngiltereden Afganistana uzanmaktadır.

Yorkshire MzesindeVale of York Hoarddan nesneler bulacaksınız.

9. Thomas Becket iin Hacı Rozetleri

Hacı rozetleri zellikle nadir olmasa da, 2016da Thames Nehrinin kıyısında bulunan zel bir tarihi eser, belki 700 yıldır nehir amurunda kaldığı dşnldğnde şaşırtıcı bir şekilde bozulmamış.

14. veya 15. yzyılda yapılan bu eser,Saint Thomas BecketinCanterbury Katedralindekisuikastınıve ldğ anda Beckete inen tanrının elini gsteriyor.Bunun gibi hacı rozetleri Orta ağ boyunca olduka poplerdi bir hacın kanıtı olarak kullanıldılar ve biroğu bir kalıntıya dokunduklarında uğurlu bir cazibeye dnştğne inanıyordu.

10. Richard IIIn Bosworth Domuzu

Kral III.Richardın hayatı boyunca yaban domuzusemboln amblemi olarak kullandığını biliyoruz ta giyme treni ve oğlunun Galler Prensi olarak değerlendirilmesi iin rozetler yapıldı, ancak bu zel domuz bize lm hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Gmş yaldızdan yapılmış olan bu kırık rozet, Richardın Gllerin Savaşlarında hayatını kaybettiği Bosworth Savaşının yerinde bulundu.Kralın kişisel hanesinin bir yesi tarafından kaybedilmiş olması muhtemeldir ve dikkat ekici keşfi, savaşın merkez ssn daha nce dşnldğ yerden yaklaşık 3 kilometre uzağa taşıdı.

Define ararken l mesafelerinin yorumlanması btn dnyada hazine arayıcıları tarafından sorun olmuştur.Definecilikte lm Birimleriyazımızı okuyabilirsiniz.


Tm bu keşifler, mze tarafından ynetilen birekipolarak alışan ve yerel olarak şu adreslerde bulunan 40 İrtibat Grevlisi (FLO) ortak alışmasının yardımıyla bulduklarını PAS aracılığıyla kaydeden yeler tarafından yapılmıştır. 100 ulusal ve yerel ortak.Keşiflerini kaydetmek iin gnll olarak ne ıkan herkese teşekkr etmek istiyoruz, bylece hepimiz ortak gemişimiz hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz.Tarihi eser ve define arama ekibi daha da fazla bulgunun kaydedilmesini drt gzle bekliyor henz ne tr heyecan verici keşiflerin yapılacağını kim bilebilir!

Define arma iin en nemli konulardan biride Define İşaretleridir. Bu konuda yazılmışdefine işaretlerive define aramadaDefine Ve Hazine Haritasını Okuma ve Anlamayazılarmızı okumanızı tavsiye ederiz.

Peki ya define arama araları; dedektrlerin yanında basit olarak kendiniz bile yapabileceğiniz ama ok etkili bir ara dahaDefine Arama L ubukları Nasıl Yapılıryazımızda anlatılmaktadır.

Yorumlar
Mehmet Sevecen 21 w

Define aramak çok eğlenceli ama bir o kadarda tehlikelidir. Ama bu işaretleri açıklamanız çok iyi olmuş özellikle benim gibi meraklılarına :)