Define Ve Hazine Haritasını Okuma ve Anlama

Yorumlar · 2679 Görüntüler

Haritanın gerçek olduğunu anlamak lazımdır piyasada cahil insanımızı kandırarak para sızdırmak amacıyla sahte haritalar tertiplenmektedir bunlara kanmamak lazım.

Haritanın gerek olduğunu anlamak lazımdır piyasada cahil insanımızı kandırarak para sızdırmak amacıyla sahte haritalar tertiplenmektedir bunlara kanmamak lazım dolayısıyla elimize geen haritanın gerek harita olduğunu anlamak iin şunlara dikkat edebiliriz. En başta yeni harita olmaz kullanılan malzeme ya ok eski bir kağıt ya deri ya kemik ya mermerimsi bazı sağlam tabletler yada ardı gibi rmeyen ağalara tahtalara yazılı muhafaza edilen malzemelerdir

Yani elinize aldığınızda size eski olduğunu hissettirirkesinlikle para karşılığı harita almayınız ve hatta biyere gmerler kandırmak iin kazıda mezardan ıkarırlar şahit tutarak bu mezardan mağaradan şurdan burdan ıktı diyerek merakınızı ve bilgisizliğinizi smrmek isterler bu gibi dolandırıcılara kapılmayınız

Bulundurduğunuz harita gerek harita ise, bundan %100 emin iseniz haritanın dilini zmek o kadar zor değildir .haritanın dilini zmeniz iin tarihi bilginiz ok nemlidir.
Elinizdeki harita blgenize aitse bu haritayı zmeniz daha da kolay olacaktır.

Harita zmede nemli konular:

1- Tarihi bilgi dağarcığı yksek olacak
2- Haritanın arazideki durumuna uygun ynde tutulması
3- zerinde kullanılan rakam,yazı ve lisanının bilinmesi
4- İz ve işaretlerin neler ifade ettiğinin bilinmesi
5- Haritanın hangi dneme ait olduğunun anlaşılması.

ncelikle şunu ifade edelim. Harita okumak başlı başına bir sanattır. Haritaları zmek iin bilgi ister,harita zmek ok zor olman bir iş olup, uğraşanın biraz yetenekli ve becerikli olması yeterli gelecektir.

Haritalarda yer ve blge isimleri nemlidir. Her değişen kltrlerde yer ve blge isimleri de değişmiştir. Bilindiği gibi Cumhuriyet dneminde bir ok yerin ismi blgenin ismi hatta bir ok kyn ismi değişmiştir. Bu tr durumla karşılaşılınca İDARİ kayıtlara yada blgenin YAŞLI insanlarına mracaat edilmesi gerekir.

Cumhuriyet dneminde kentleşmenin hızlı olması yol yapımları bir ok nişaneleri yok etmiş olabilir. nemli ikinci konuda; tabi afetlerin tahribatıdır. Bu itibarla blge coğrafyası ok iyi bir şekilde izlenmesi gerekmektedir.

Toplanılan bilgiler, veriler bir araya getirilip yeniden değerlendirilmelidir. Eski dnemlere ait haritaları, tahribatlar nedeniyle okumak olduka zor bir iştir. Sabır, bilgi, beceri ve araştırma gerektiren bir iştir

Yorumlar